14 Grudnia 2017 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich patriotów przetrzymywanych i torturowanych w budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Elblągu. Na uroczystości znalazł się sam Prezydent miasta Elbląg – Witold Wróblewski oraz wiele innych ważnych osobistości.

Tablica umieszczona została od strony bocznego wejścia przy ul.Kopernika.

W tym budynku w latach 1945-1951 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie przetrzymywano i torturowano polskich patriotów. Jednym z nich był Płk. Bolesław Nieczuja – Ostrowski, niezłomny żołnierz Armii Krajowej, dwukrotnie więziony i bestialsko przesłuchiwany w latach 1946-47, w wolnej Polsce awansowany do stopnia Generała, Honorowy obywatel Elbląga i Kustosz Pamięci Narodowej” – napis wygrawerowany na tablicy

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej głos zabrał pan Witold Wróblewski. Tablica została odsłonięta, zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Następnie w szkolnej auli odbył się uroczysty apel. Na koniec gości zaproszono do szkolnego bufetu na poczęstunek.

Cała uroczystość zakończyła się około 12:30.

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku szkoły